Przyszłość analityków „Big Data” na polskim rynku pracy

 
2 komentarze

Przyszłość analityków „Big Data” na polskim rynku pracy

Tagi: , , , , , ,

Comments

2 thoughts on “Przyszłość analityków „Big Data” na polskim rynku pracy

 1. Artykuł, moim zdaniem, zbytnio kładzie nacisk na techniczne aspekty, związane z pozyskiwaniem danych, nie traktuje natomiast o samej „analizie”. Nie zapominajmy, że analiza jest celem całego przedsięwzięcia. Języki programowania, języki zapytań bazodanowych, rozwiązania map-reduce (takie jak Hadoop) to tylko narzędzia ułatwiające wykonanie „brudnej” roboty, czyli pozyskania danych. Tym mogą zająć się – często z większym powodzeniem – programiści, którzy poruszają się w tych technologiach z większą łatwością.
  Analityk to już osoba posiadająca odpowiednie narzędzia ANALITYCZNE, potrafiąca wyciągać wnioski z danych, budować modele matematyczne oraz weryfikować je.
  Wydaje mi się, że nie powinniśmy w ogóle mówić o analizie Big Data, gdyż Big Data to zestaw narzędzi, rozwiązań oraz strategii umożliwiających gromadzenie i przetwarzanie dużych zbiorów danych w pewnych, wymagających warunkach (wysoki ruch / przetwarzanie w czasie rzeczywistym / wysoka niezawodność itp.). Odnoszę wrażenie, że mylone jest tutaj zagadnienie Big Data z zagadnieniem Eksploracji Danych.
  Przy okazji, zachęcam do lektury mojego bloga – http://mkarczewski.pl/blog -, na którym traktuję o powyższych zagadnieniach.

  1. Oczywiście zgodzę się z Panem, że artykuł kładzie duży nacisk na aspekty techniczne. Nie zmienia to jednak faktu, że w całości odnosi się do przyszłości analityków na polskim rynku pracy. Rynku, na którym według nas, wciąż brakuje odpowiednich specjalistów w tej dziedzinie. Według nas połączenie umiejętności analitycznych, o których Pan wspomniał, oraz technicznych zwiększa szansę na zatrudnienie.

   BigData – to duże ilości danych. Po prostu. Oczywiście to również cały zbiór zagadnień związanych z zasilaniem danymi, przetwarzaniem równoległym, wnioskowaniem statystycznym (np. drzewa decyzyjne), analizami nieustrukturyzowanych informacji. My celowo skoncentrowaliśmy się na aspekcie technologicznym, ponieważ tutaj widzimy pracę wdrożeniową.

Comments are closed.

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw do siebie namiar - odpowiemy tak szybko jak to możliwe

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

iTechnologie Sp. z o.o.
Dział IT:
ul. Obrzeżna 5, p. X
02-691 Warszawa


Oddział w Częstochowie:
ul. Dąbkowskiego 9
42-200 Częstochowa

Adres korespondencyjny:
ul. Słoneczny Sad 8/4, 05-509 Piaseczno

NIP: 123-121-15-42
KRS: 0000355773
REGON: 142373509, Kapitał zakładowy 50 000 PLN.


E-mail:
biuro@itechnologie.com.pl

Telefon:
+48 791 666 262